Gynekológ radí: Kedy by ste mali okamžite navštíviť ambulanciu a neváhať ani sekundu!

Hoci gynekológovia nepatria práve medzi obľúbených lekárov a žiadna zo žien sa k nim práve nehrnie, je lepšie túto starostlivosť nepodceňovať.

Ženy často tieto kontroly odkladajú na dobu neurčitú a lekára často navštívia až pri nejakom probléme. Niekedy ale môže byť už neskoro. Zaujíma vás, čo všetko môže preventívna prehliadka odhaliť a kedy by ste ju rozhodne nemali odkladať?

Viac prezradila gynekologička Sara Twogood.

Nasledujúce príznaky často pramenia zo základného problému reprodukčného zdravia, ktorý môže vyvolať komplikácie, pokiaľ nie je včas liečený. Je teda dôležité navštíviť gynekológa skôr, ako sa stav zmení na vážny.

Keď sa objaví zdravotný problém, návšteva lekára sa zameriava predovšetkým na tento zdravotný problém. Rutinná návšteva umožňuje získať čas na všetko ostatné.

 Nepravidelná menštruácia

Mať jednu alebo dve nepravidelné menštruácie ročne môže byť normálne, najmä v období stresu alebo veľkých životných zmien. Normálne je tiež mať mierne výkyvy v dĺžke cyklu. Je však potrebné vyhodnotiť trvalo nepravidelnú menštruáciu alebo absenciu menštruácie po dlhú dobu. Vyhodnotenie obvykle pozostáva z vyšetrenia krvi, napríklad hladiny hormónov, a niekedy aj z ultrazvuku. Častou základnou príčinou nepravidelnej menštruácie je syndróm polycystických vaječníkov, ktorý je spojený aj s ďalšími zdravotnými problémami.

Problémy s močením

Medzi príznaky infekcie močových ciest patrí pálenie a bolesť a pocit nútenia na močenie, keď je močový mechúr prázdny. Zápaly močových ciest sa často jednoducho liečia pomocou antibiotík, ale opakované zápaly močových ciest môžu vyžadovať trochu viac poradenstva.

Pokiaľ ženy prekonali zápal močových ciest už v minulosti a príznaky sú úplne rovnaké, nemusí byť návšteva gynekológa nutná. Pokiaľ sa však príznaky cítia inak alebo si dotyčná nie je istá, čo by mohlo byť príčinou príznakov, je vyšetrenie dobrý nápad.

Ďalším často sa vyskytujúcim problémom s močením je strata kontroly nad močovým mechúrom, tzv. inkontinencia. Napriek tomu, že sa jedná o častý problém, existuje niekoľko možných spôsobov liečby a lekár o tom chce vedieť! Problémy s inkontinenciou niekedy riešia gynekológ a niekedy urológ.

Abnormálny vaginálny výtok

Abnormálny vaginálny výtok by mal bezpodmienečne vyhodnotiť gynekológ. Môže byť známkou vaginálnej nerovnováhy, pohlavne prenosnej infekcie a mnohých ďalších problémov.

Niekedy sú ženy znepokojené abnormálnym vaginálnym výtokom, keď ide iba o zmenu vaginálneho výtoku počas rôznych častí menštruačného cyklu. Tieto výkyvy a zmeny môže lekár lepšie vysvetliť a poskytnúť upokojenie, ak sú výsledky vyšetrenia normálne.

Vaginálny zápach

Vaginálny zápach je častým problémom. Často je dôsledkom bakteriálnej infekcie zvanej bakteriálna vaginóza. Zápach však môže byť spôsobený aj inými príčinami – napríklad pohlavne prenosnou infekciou, niečím uviaznutým vo vnútri pošvy, napríklad zabudnutým tampónom, alebo telesným zápachom. Aby bolo možné na to prísť, môže byť užitočné vyšetrenie a niektoré stery alebo testy.

Nepravidelné krvácanie

Nepravidelné krvácanie, ako je špinenie medzi menštruáciami alebo krvácanie po sexe, je častým dôvodom, prečo ženy navštevujú gynekológa. Niektoré dôvody krvácania medzi menštruáciami, tzv. intermenštruačného krvácania, sú vedľajšie účinky hormonálnej antikoncepcie alebo malé nezhubné výrastky maternice zvanej polypy alebo myómy.

Znalosť príčiny môže lekárovi pomôcť nepríjemný problém vyriešiť.

Neobvykle silná menštruácia

Silná menštruácia môže mať za následok anémiu a bolesť a môže ovplyvniť každodennú rutinu, ako je práca a cvičenie. Medzi dôvody neobvykle silného krvácania patria myómy alebo polypy, poruchy zrážanlivosti alebo krvácania, infekcie, lieky a dokonca aj rakovina. Je potrebné vyšetriť základnú príčinu silného krvácania a jeho závažnosť, aby bolo možné zistiť, ako najlepšie problém liečiť.

Hrčky v prsníku

Klinické vyšetrenie prsníkov je bežnou súčasťou každoročnej gynekologickej prehliadky. Ženy často navštevujú gynekológa aj kvôli hrčkam alebo bolesti v prsiach. Tieto hrčky môžu byť niekedy dôsledkom hustého prsného tkaniva zvaného fibrocystické tkanivo prsníka. Inokedy si možno všimnúť nápadný gumovitý útvar pripomínajúci guľu, a to sú často nezhubné výrastky nazývané fibroadenómy. Bulky sa obvykle hodnotia pomocou vyšetrenia prsníka v ordinácii a zobrazovacích metód, ako je mamograf alebo ultrazvuk.

Nadmerné potenie

Tesne pred menopauzou a počas nej sa u žien veľmi často objavujú návaly tepla a nočné potenie, čo do značnej miery súvisí s klesajúcou alebo kolísavou hladinou estrogénu v tele.

V skutočnosti je menopauza hlavnou príčinou nočného potenia, ktoré sa vyznačuje nadmerným potením počas spánku, keď je telo v úplnom pokoji. Hojné potenie u žien aj napriek malej alebo žiadnej aktivite či horúčave v prostredí môže byť tiež vedľajším účinkom niektorých liekov alebo príznakom hormonálnych problémov.

Napríklad nízka hladina testosterónu, nízke hladiny cukru v krvi a neurologických porúch, ktoré môžu nabrať vážne obrátky. Je teda veľmi dôležité, aby ste sa nechali lekársky vyšetriť gynekológom alebo lekárom, ktorý určí hlavnú príčinu abnormálneho potenia av prípade potreby vyhľadá liečbu.

Odporúča sa absolvovať ročnú prehliadku raz za 1-2 roky. Okrem toho je rozumné navštíviť gynekológa kvôli niektorému z vyššie uvedených problémov. Návšteva gynekológa tak môže byť častá aj menej častá v závislosti od toho, čo sa deje s vašim zdravím.

Ak nie ste s lekárom z akéhokoľvek dôvodu spokojní, je veľmi rozumné zmeniť lekára alebo vyhľadať iný názor. Hlavne nepodceňujte pravidelné prehliadky!

Ak sa Vám článok páčil, neváhajte ho zdieľať so svojimi priateľmi na Facebooku! Šírte svetom krásne a pozitívne správy!

Prečítajte si tiež:

Aj keď nemá ruky, starostlivosť o svoju dcérku zvláda na výbornú: Nie je to mama, je to SUPER MAMA!
Večer počula vonku špliechať niekoho v bazéne: Pri pohľade na bezpečnostnú kameru takmer omdlela!