Keď stratíme milovaného rodiča, vtedy stratíme časť samého seba a to bez ohľadu na to, koľko už máme rokov…

Za každým ovdovelým rodičom a dieťaťom je príbeh straty. Strata rodičov je ranou do konca života, bez ohľadu na to, aký je človek starý. Je to akoby sa človeku zrútil dom a on ostane stáť v ruinách a nevie, čo s tým…

Smrť blízkeho človeka je pre nás veľmi bolestivou skúsenosťou a otrasie našimi istotami. Hlavne ak zomrel nečakane, prípadne vo veku, keď to ešte nepovažujeme za prirodzené. Výskum potvrdzuje, že smútok zo straty rodičov môže skutočne zmeniť prácu nášho mozgu a spôsobiť dlhodobé fyzické následky.

Keď sme v stave hlbokého smútku alebo depresie, sme konfrontovaní s poruchou spánku a chuti do jedla.

Strata rodičov spôsobí u človeka náhly zármutok, ktorý môže viesť k hnevu a depresii. V prípade, že máme čas pripraviť sa na stratu rodiča, keď je napr. otec alebo matka chorá, nám pomáha ľahšie prijať a spracovať tento druh zármutku.

Strata rodiča môže viesť k zvýšenému riziku dlhodobých emocionálnych a mentálnych problémov, ako je depresia, úzkosť a užívanie návykových látok. Strata rodičov v detstve tieto šance ešte viac zvyšuje. Približne jedno z 20 detí mladších ako 15 rokov prišlo jedného alebo oboch rodičov.

Keď príde na smrť jedného z rodičov, neexistuje taká vec ako je fráza „musíš si tým prejsť.“

Bez ohľadu na to, aký vzťah ste s rodičmi mali, alebo aký druh rodiča to boli, zmení nás to hlboko a navždy – mentálne, fyzicky a emocionálne, po zvyšok nášho života.

Ak ste našli v tomto článku niečo hodnotné pre vás alebo vás v niečom inšpiroval, podporte nás zdieľaním. Je to najlepší spôsob, ako podporiť kvalitný obsah. Vy rozhodujete o tom, čo letí, ďakujeme. 

Ak sa Vám článok páčil alebo ste sa dozvedeli niečo nové zdieľajte ho, alebo podporte Like-om. Čím viac zdieľaní, tým väčšia motivácia pre nás, písať dobré správy každý deň.

Napíšte nám komentár! Vaše názory sú vítane!