Mamička so začínajúcim Alzheimerom napísala svojej dcére veľmi dojemný list, ktorý nás rozplakal

Tá najúžasnejšia vec, aká sa mi mohla v živote stať je to, že som svoj život mohla zdieľať s tebou.“ Tento list venujem iba tebe ako odkaz, že si vždy bola mojím životom a mojím všetkým…

Moja drahá dcérka,

každý deň vidíš, ako starnem, a preto ťa prosím, maj so mnou trpezlivosť. Najviac zo v++šetkého ťa prosím snaž sa pochopiť, čím prechádzam. Ak budeme spolu hovoriť a ja budem tisíc krát opakovať dokola to isté, prosím neprerušuj ma slovami: „Mami, to isté si povedala pred minútou…“ Jednoducho prosím počúvaj.

Pokús sa spomenúť si na časy, keď si bola malá a ja som ti musela večer čo večer rozprávať stále tú istú rozprávku, až kým si nezaspala.

Ak sa nebudem chcieť okúpať, prosím nehnevaj sa na mňa. Neuvádzaj ma do rozpakov. Spomeň si, ako som ťa musela ako malú naháňať, keď som sa ťa snažila osprchovať a ty si sa vyhovárala, ako si len mohla. Keď vidíš, ako nerozumiem novým veciam, daj mi prosím čas. Nepozeraj sa na mňa pohŕdavo. Spomeň si  poklad môj, ako trpezlivo som ťa učila každú jednu vec, či už to bolo obliekanie, česanie alebo to, ako pekne jesť a vysporiadať sa s každým problémom v živote.

Keď vidíš ako starnem, prosím ťa o trpezlivosť, ale najviac o pochopenie toho, čím prechádzam.

Ak sa občas stratím a nebudem vedieť, o čom hovoríme, daj mi prosím čas si spomenúť a zorientovať sa. A ak sa mi to nebude dariť, nebuď prosím nervózna, netrpezlivá a arogantná. Aj pre mňa je to ťažké a stresujúce, keď si nemôžem spomenúť. V tej chvíli viem len to, že chcem byť s tebou a že si pre mňa tým najdôležitejším.

A keď mi moje staré unavené nohy nedovolia pohybovať sa tak rýchlo ako predtým, podaj mi prosím ruku. Aj ja som ti podávala svoju, keď si sa prvýkrát snažila chodiť. Prídu dni, kedy budem smutná zo staroby, prosím cháp ma. Vezmi ma za ruku a buď so mnou s láskou do konca života. Budem šťastná a vďačná za tento dar času a radosti, ktorý som mohla zdieľať s tebou. S veľkým úsmevom a obrovskou náručou plnou lásky, ktorú som vždy pre teba mala ti chcem len povedať, že ťa milujem, moja drahá dcérka.

Tvoja mamička

„Mama je najvernejším priateľom, ktorého máme. Je pri nás vždy, keď prekonávame ťažké životné skúšky, krízy, neúspechy. Je pri nás v nešťastí, pomáha nám, keď nás priatelia opúšťajú, keď sa topíme v problémoch. Vždy a napriek všetkému bude s nami držať a usilovať sa pomôcť a poradiť nám, aby rozptýlila chmáry a prinavrátila mier do našich sŕdc.“ Vážte si ju!

Ak ste našli v tomto článku niečo hodnotné pre vás alebo vás v niečom inšpiroval, podporte nás zdieľaním. Je to najlepší spôsob, ako podporiť kvalitný obsah. Vy rozhodujete o tom, čo letí, ďakujeme. 

Ak sa Vám článok páčil alebo ste sa dozvedeli niečo nové zdieľajte ho, alebo podporte Like-om. Čím viac zdieľaní, tým väčšia motivácia pre nás, písať dobré správy každý deň.

Napíšte nám komentár! Vaše názory sú vítane!