Mäta je veľmi úžasná bylinka s množstvom výhod: Ak chcete byť zdraví, zaraďte ju do jedálnička!

Lístky mäty sú obľúbenou aromatickou bylinkou pre svoju sviežosť s viacerými zdravotnými benefitmi. Mäta vám ponúka množstvo zdravotných výhod.

Nutričný profil

  • Listy mäty sú plné antioxidantov a fytonutrientov, obsahujú vitamín A, vitamín C a B-komplex, fosfor, vápnik a majú antibakteriálne vlastnosti.
  • Je to jeden z bohatých zdrojov železa, draslíka a mangánu, ktorý zlepšuje hladinu hemoglobínu a podporuje funkciu mozgu
  • Lístky mäty sú nízkokalorické a obsahujú minimálne množstvo bielkovín a tuku, takže lístky mäty môžete jednoducho pridať do svojho diétneho programu na chudnutie
  • Veda dokázala, že mäta má množstvo zdravotných výhod pre vaše telo.

Táto zázračná rastlinka vám môže zmeniť život. A to úplne od základov.

Používa sa v kuchyni, ale aj ako liek na liečbu, či zmiernenie rôznych ochorení. V staroveku bola mäta používaná ako liek predlžujúci život ľudí. Svojho času jej hovorili „bylinka dlhovekosti“. Prečo? Pre jej nespočetné pozitívne vlastnosti. Osem najdôležitejších z nich vám dnes prezradíme.

Zlepšuje výkon mozgu

Listy mäty sú mozgové tonikum. Podľa rôznych štúdií môže konzumácia mäty zvýšiť bdelosť a kognitívne funkcie. Listy mäty môžu zlepšiť pamäť a duševnú bdelosť.

Podľa rôznych štúdií môže konzumácia mäty zvýšiť bdelosť, zadržiavanie a kognitívne funkcie. Jedna zo štúdií tiež spája účinky konzumácie mäty s lepšou pamäťou.

Pre zdravé pľúca

Fajčiarom sa odporúča čaj alebo odvar z mäty nielen piť, ale aj inhalovať. Je fantastickým liečivom pri akýchkoľvek respiračných ochoreniach. Na túto oblasť majú najsilnejšie účinky jej silné silice a mentol pomáha zbaviť pacientov dýchavičnosti.

Žalúdok

Príliš ste sa najedli? Alebo lepšie povedané prejedli? Potom si navarte mätový čaj, alebo žujte niekoľko lístkov mäty. Jej účinky sú zázračné a Vaše trávenie dá do poriadku okamžite. Rovnako aj pri zvracaní, chybnom žalúdku, či iných žalúdočných problémoch je mäta tisíckrát lepšia ako akýkoľvek liek.

Imunita

Mäta je plná vitamínov a antioxidantov na zlepšenie vašej imunity. Tieto rastlinné vitamíny pomáhajú chrániť vaše bunky pred poškodením. Listy mäty môžu tiež zabrániť tvorbe nádorov inhibíciou niektorých enzýmov.

Nízky tlak

Bohatý obsah draslíka v lístkoch mäty pomáha znižovať krvný tlak, preto by ju mali užívať všetci, ktorí majú problém s tlakom a počas leta preventívne aj starší ľudia, ktorí problémy so srdcom a s tlakom nemajú.

Čerstvý dych

Nie nadarmo sa v zubných pastách používa tak často a nie nadarmo je každá zubná pasta mentolová. Mäta je silne dezinfekčná, odstraňuje baktérie, zápach z úst, ale tiež čistí a zosvetľuje sklovinu.

Svaly

Extrakt z mätových lístkov výrazne znižuje bolesť svalov a pri lokálnom prikladaní aj kĺbov. Urobte si doma liečivo z pohára morskej soli, ½ šálky olivového oleja a 10 kvapiek esenciálneho mätového oleja. Masírujte si boľavé miesta 10 minút denne a bude po všetkom.

Depresia

Máte ťažký deň, ste smutní alebo vystresovaní? Dajte si šálku silného mätového čaju a Vaše zmysly sa uvoľnia. Mäta pôsobí silne antistresovo.

Mäta je nevyhnutnou súčasťou aromaterapie. Jeho silná a osviežujúca vôňa môže pomôcť poraziť stres a omladiť myseľ. Vdychovaním vône mäty sa vaša myseľ okamžite upokojí. Môžete si pridať mätu do čaju, alebo si dať mätový kúpeľ na okamžitú úľavu od stresu a depresie .

Pamäť

Mätová vôňa stimuluje zmysly a má významný účinok na pamäť, duševné schopnosti a uvoľnenie. Pri pití mätového čaju sa naučíte a zapamätáte si viac, než pri čomkoľvek inom.

Mätu by rozhodne nemali piť ľudia s nízkym tlakom, ochorením obličiek či pálením záhy. Alergie na mätu sú síce vzácne, ale predsa sa vyskytujú. Máte doma mätu? Potom neváhajte a začnite ju pravidelne užívať!

Zdravá pleť

Mäta je tradičný liek na liečbu akné a pupienkov. Má silné protizápalové a antibakteriálne vlastnosti, ktoré robia zázraky na aknóznej pleti. Listy mäty obsahujú vysoký obsah kyseliny salicylovej, ktorá je vynikajúca aj v boji proti akné. Šťava získaná z mäty funguje ako účinný čistič pleti. Vysoké množstvo antioxidantov tiež pomáha predchádzať aktivite voľných radikálov, vďaka čomu je pleť čistejšia a mladistvejšia. Mätu môžete použiť aj vo forme pleťových masiek. Skombinujte rozdrvené lístky mäty a med. Naneste na pokožku a nechajte pôsobiť 20 minút. Umyte teplou vodou.

Zdravé vlasy

Extrakt z listov mäty je skvelým zdrojom karoténu a antioxidantov, ktorý podporuje rast vlasov a zabraňuje ich vypadávaniu. Silné antimikrobiálne a protiplesňové vlastnosti listov mäty využívajú na odvrátenie lupín, vší atď. Pastu z listov mäty zmiešajte s citrónovou šťavou a môžete ju naniesť na vlasovú pokožku a nechať pôsobiť 30-40 minút a vlasy dobre opláchnuť.

Pomáha zmierniť alergie

Nedávne štúdie uskutočnené v roku 2019 preukázali, že mäta obsahuje 53 samostatných zlúčenín, ktoré majú antialergické vlastnosti. To znamená, že konzumácia mäty môže do určitej miery pomôcť pri liečbe rôznych typov alergií.

 Lieči prechladnutie

Bojujete s nepríjemným prechladnutím a je pre vás ťažké sústrediť sa a dýchať? Vyskúšajte mätu. Áno, existuje dôvod, prečo sú vaše vaporizéry a inhalátory často dostupné v mätovej príchuti. Mäta je známa tým, že odstraňuje upchatý nos, hrdlo, priedušky a pľúca. Protizápalové vlastnosti mäty okrem dýchacích ciest zmierňujú aj podráždenie spôsobené chronickým kašľom.

Pomáha znižovať príznaky astmy

Klinická štúdia na potkanoch vykonaná v roku 2019 dokázala, že zlúčeniny v mäte sú skutočne účinnejšie pri liečbe astmatických symptómov ako tradičná medicína známa ako dexametazón. Táto štúdia naznačuje, že mäta môže mať podobné účinky aj na ľudí. Preto konzumácia mäty môže do určitej miery pomôcť zmierniť príznaky astmy.

Vysoký obsah živín

Výživové fakty o mäte klasnatej alebo bežne známej ako mäta uvádzajú, že môže poskytnúť aj zdravú dávku vyváženej výživy. Dve polievkové lyžice mäty 0,4 gramu bielkovín, 0,9 gramu sacharidov, 0,8 gramu vlákniny, 1,5 mg vitamínu C, 22,4 mg vápnika, 6,8 mg fosforu a 51,5 mg draslíka, okrem iných živín.

Vedľajšie účinky listov mäty

Listy mäty sú vo všeobecnosti bezpečné na konzumáciu, avšak ľudia s gastroezofageálnym refluxom by mali konzumáciu minimalizovať, pretože môžu spôsobiť podráždenie žalúdka.

Zhrnutie

Podľa vedy je mäta úžasná bylinka s množstvom výhod. Nemôžete nič pokaziť pridaním mäty do vašej stravy, pretože je plná antioxidantov, vitamínov, železa atď. Jednoducho povedané, zaraďte mätu do svojho jedálnička, ak chcete zostať zdraví a šťastní.

Prečítajte si tiež:

Ak sa Vám článok páčil, neváhajte ho zdieľať so svojimi priateľmi na Facebooku! Šírte svetom krásne a pozitívne správy!