Muža, ktorý trpí vitiligom, ľudia celé roky denne veľmi urážali za chorobu – Po desaťročí sa však naučil prijať sám seba a inšpiruje ľudí s rovnakým ochorením

Roger Monter je 37-ročný model so sídlom v brazílskom Riu de Janeiro. Špeciálnou vlastnosťou, ktorá ho robí výnimočným v dave a čo mu spôsobilo aj veľké životné problémy – je vitiligo.

Vitiligo je zriedkavé kožné ochorenie, ktoré spôsobuje stratu pigmentu a zanecháva po tele veľké biele škvrny.

Rogerovi sa prvá biela škvrnka objavila vo veku 23 rokov. Cítil sa, akoby sa jeho svet rozpadol na kúsky.  Trvalo mu desaťročie, kým prijal, kým v skutočnosti je, a prestal sa skrývať za mejkapom a vyhýbať sa akejkoľvek situácii, ktorá by odhalila jeho tajomstvo.

Po tom, čo sa dozvedel, že sa to môže zhoršiť stresom, si stav svojej pokožky vyčítal ešte viac.

Ľudia, ktorí o tejto chorobe nevedia, sa mu vyhýbali, pretože verili, že je to nákazlivé. Dostal množstvo poznámok a urážok o jeho vzhľade. Ubližovalo mu to do tej miery, že nemohol vystáť pohľad na svoj vzhľad v zrkadle. Začal trpieť ťažkými depresiami.

Až v roku 2016 našiel skutočnú podporu v skupine nových priateľov, ktorých stretol v posilňovni, začal prijímať svoju jedinečnosť. Jedného dňa urobil prvý krok k prijatiu svojej prirodzenej krásy a svoju fotografiu zdieľal na Instagrame.

Žiadny mejkap. Žiadny filter.

Inšpirovaný ohromne pozitívnou a inšpiratívnou odozvou pokračoval v zdieľaní svojho príbehu na sociálnych sieťach a nakoniec upútal pozornosť fotografov, ktorí chceli zachytiť jeho neobvyklý vzhľad.

Roger sa nakoniec naučil milovať sám seba a ignoroval negatívne komentáre.

Silou jeho vplyvu na sociálne médiá  je však skutočnosť, že zdieľaním jeho osobného príbehu boja a prijatia dokáže pomôcť ostatným ľuďom na celom svete s touto chorobou a prijať ich skutočné ja. 

Zdroj: rogermon/Instagram, Boredpanda

Ak ste našli v tomto článku niečo hodnotné pre vás alebo vás v niečom inšpiroval, podporte nás zdieľaním.

Je to najlepší spôsob, ako podporiť kvalitný obsah. Vy rozhodujete o tom, čo letí, ďakujeme.