Narodili sa ako siamské dvojčatá, ktoré oddelili a každá z nich má vlastnú iba jednu nohu: Ako teraz žijú 18-ročné dievčatá?

26. februára v roku 2002 sa narodili siamské dvojčatá – dievčatá menom Kendra a Maliyah. Deti mali len jednu obličku a pečeň pre obidve.

Lekári varovali otca a matku detí, že sa jedná o veľmi náročný prípad. Preto museli byť pripravení na všetko.

Čím staršie deti boli, tým ťažšie bolo, aby orgány plnili svoje funkcie.

Rodina sa rozhodla podstúpiť operáciu na rozdelenie detí. Keď mali 4 roky, tím šiestich chirurgov a 25 podporných pracovníkov v primárnej detskej nemocnici ich oddelil pri operácii, ktorá trvala 18 hodín. Začala sa v pondelok 7. augusta 2006 o 7:00hod. Operácia upútala medzinárodnú pozornosť.

Dvojčatá odišli domov z nemocnice so svojou rodinou 17. septembra 2006.

Transplantácia obličky

Kendra si zachovala jedinú obličku, ktorú zdieľali dvojčatá. Maliyah okamžite začala hemodialýzu , ktorá pokračovala až do 3. apríla 2007, keď jej bola transplantovaná oblička darovaná jej 26-ročnou matkou Erin.

V roku 2015 začalo telo Maliyah obličku odmietať. O niekoľko mesiacov neskôr, napriek intenzívnemu ošetreniu na spomalenie procesu, bolo jasné, že jej obličky nebudú dlho fungovať. Maliyah dostala ďalšiu transplantáciu obličiek v máji 2018, ktorá bola úspešná.
Po oddelení chirurgického zákroku sa obe dievčatá začali učiť chodiť pomocou barlí. Ich rodičia diskutovali o tom, či ich nakoniec vybavia protetickými nohami.

Ale po operácii sa život zmenil k lepšiemu.

 

„Pýtanie sa je lepšie ako pozerať sa,“ hovorí Maliyah, ktorá občas počuje rodičov, ako vychovávajú deti, ktoré sú zvedavé. Radšej by povedala svojim deťom, aby prišli a položili ich otázky.

Mnoho krát dostali otázku o ich výzvach a dôvodoch, prečo majú každá jednu nohu. Svoje slová vyberajú tak, aby ju zodpovedali s porozumením.

S malými deťmi často jednoducho hovoria, že boli uviaznuté spolu a lekári ich museli oddeliť. Takto im to vysvetlili ich rodičia, Erin a Jake Herrin.
Samotné dievčatá boli veľmi šťastné.

Nakoniec každá z nich pochopila, čo to znamená mať osobný priestor.

„Keby sa naši rodičia nerozhodli oddeliť nás, nemali by sme normálny život.

Neboli by sme schopné nájsť si priateľov a chodiť samostatne. Vďaka Bohu, že sme boli oddelené!“, – hovoria sestry Kendra a Malia.

Keď sestry chodili do školy, boli príkladom pre svojich rovesníkov. Dievčatá preukázali, že existuje východisko z akejkoľvek situácie. Sestry sú veľmi aktívne, riadia auto, chodia do posilňovne.

Kendra a Maliyah už na sebe nie sú závislé, ale dievčatá sú takmer vždy spolu.

Zdroj: deseret.com, odnaminyta.com

Nezabudnite dať LIKE na našu Facebook stránku, ak chcete vidieť nové články každý deň.