Pár s Downovým syndrómom spolu strávil nádherných 25 rokov: Bol inšpiráciou pre milióny ľudí!

Keď sa do seba Maryanne a Tommy Pilling zaľúbili, veľa ľudí tvrdilo, že to nebude dlho trvať. Pár sa zosobášil v júli v roku 1995 a všetkým dokázali opak. Hoci zaľúbenci museli na ceste životom prekonať mnohé prekážky, ich milostný príbeh inšpiruje tisíce ľudí po celom svete.

Je to už 27 rokov, čo sa Maryanne a Tommy Pilling stali prvým párom na svete s Downovým syndrómom, ktorý sa zosobášil.

Ich cesta však nebola jednoduchá. Maryanne a Tommy, ktorí obaja žili v Essexe v Anglicku, čelili mnohým výzvam. Neustále museli znášať štipľavé a zraňujúce slová svojho okolia. Veľa ľudí hovorilo, že sa čoskoro rozídu, no dvojica im dokázala, že sa mýlili. Maryanne a Tommy sa stretli v centre pre ľudí s poruchami učenia. Hovoria, že to bola láska na prvý pohľad: prvýkrát sa videli pri práci v kuchyni.

Maryanne sa narodila v roku 1971. 17. mája Našťastie ju vychovávali ľudia, ktorí ju bezpodmienečne milovali. Jej matka a sestra ju vždy veľmi podporovali. Otec ju, žiaľ, odmietol hneď, ako sa narodila.

Tommy sa narodil v roku 1958. 21. marec (21. marec je teraz Svetovým dňom Downovho syndrómu). Tommy mal ťažké detstvo. Stal sa sirotou, keď mal len 12 rokov. Vyrastal v sirotinci v v Essexe.

Vekový rozdiel im nevadil

Tommy mal 32 rokov, keď stretol Maryanne, ktorá v tom čase mala len 19 rokov. Vekový rozdiel im však nerobil problém. Maryannina matka Linda si dobre pamätá deň, keď sa jej dcéra stretla s Tommym.

„V deň, keď Maryanne stretla Tommyho, prišla domov s tým najväčším úsmevom, aký si možno predstaviť,“ povedala.

„Nemohla o ňom prestať hovoriť a spýtala sa, či môže prísť na večeru.“

Tommy a Maryanne boli stvorení jeden pre druhého. Obaja boli odvážni a mali spoločné záujmy. Radi varili, pozerali filmy a jedli vonku. Tommy bol presvedčený, že Maryanne je jediné dievča, ktoré si chcel vziať. Po 18 mesiacoch randenia sa rozhodol požiadať ju o ruku. Najprv však chcel získať súhlas jej matky.

Jeja matka a ďalší členovia jej rodiny váhali. Miestna komunita diskutovala o vzťahu tohto páru a pozerala sa na to dosť kriticky. Nakoniec sa rodina rozhodla požehnať manželstvo týchto dvoch ľudí. Matka Maryanne povedala, že vzťah medzi týmito mladými ľuďmi bol „magický“ a „čistý“.

Niektorí ľudia si mysleli, že myšlienka manželstva je jednoducho absurdná a že ich vzťah nebude trvať dlho. Maryanne a Tommy im dokázali, že sa mýlili.

v roku 1995 15. júla Tommy a Maryanne sa zosobášili v kostole Essex. Na ich oslavu prišlo 250 hostí. Maryanne matka pomohla svojmu zaťovi vybrať snubné prstene. „Maryanne vyzerala ako princezná vo svojich krásnych bielych šatách  a dlhom závoji. Tommy vyzeral v obleku veľmi elegantne,“ hovorí Maryannina sestra Linda.

„Moja svadba bola najlepším dňom v mojom živote,“ povedala Maryanne. „Bola som šokovaná, keď ma Tommy požiadal o ruku, ale nemusela som rozmýšľať, či povedať áno.“

Prvých sedem rokov manželstva žili manželia s Maryanninou sestrou Lindou, než sa presťahovali do susedného domu. „Mali svoju nezávislosť, súkromie, čo je podľa mňa pre nás všetkých veľmi dôležité,“ povedala Linda.

Tí, ktorí o nich pochybovali, sa hlboko mýlili

Našťastie tento krásny pár dokázal, že každý, kto pochyboval o sile ich vzťahu, sa veľmi mýlil. Ľuďom stále chýbajú informácie o Downovom syndróme, preto ich názory formujú predsudky. 

V priebehu rokov sa páru dostalo veľkej pozornosti a podpory ľudí z celého sveta. Mnoho ľudí ich vzťah obdivovalo a považovali ho za dokonalý príklad bezpodmienečnej lásky. „Dostávame toľko správ od ľudí, ktorí sa inšpirovali ich príbehom,“ povedala Linda a dodala: „Ľuďom, ktorí majú deti alebo vnúčatá s Downovým syndrómom, dáva príbeh Maryanne a Tommyho nádej.“

Linda vytvorila aj stránku na Facebooku, vďaka ktorej si pár získal veľkú pozornosť na sociálnej sieti. Na tejto stránke si používatelia internetu mohli prezerať fotografie a čítať novinky o ich každodennom živote. Ich každodenný život sa príliš nelíšil od života ostatných párov: radi chodili do kina, hrali golf, cestovali a trávili čas so svojou rodinou.

Zničujúca diagnóza

Bohužiaľ, pár čelil tvrdej realite, keď Tommy v roku 2014 ochorel. Bola mu diagnostikovaná demencia. Ak niekto z vašich blízkych bojoval s demenciou, veľmi dobre viete, aká desivá a nemilosrdná môže byť táto choroba. Demencia ovplyvňuje mnoho funkcií vrátane pamäte, komunikácie, koncentrácie, uvažovania a vizuálneho vnímania.

Maryannina sestra Linda v roku 2019 povedal: „Niekoľkokrát zabudol, kto je Maryanne. Stáva sa to vždy neskoro v noci. Odstrčí ju a povie: Neviem, kto si alebo: nemilujem ťa. Moja sestra na to reaguje veľmi citlivo. Volala mi vždy keď sa to stalo, obujem si topánky a idem cez ulicu, aby som ich upokojila. Tommy sa tiež veľmi bojí, ak si niečo nepamätá.“

Smrť Tommyho Pillinga

V roku 2019 ku koncu Tommy ochorel na COVID-19. Hospitalizovali ho s podozrením na zápal pľúc. Ukázalo sa, že ide o veľmi vážny prípad a o dva týždne neskôr Tommy zomrel. Mal vtedy 62 rokov.

Fanúšikovia začali prejavovať sústrasť na facebookovom profile. Maryannina sestra Linda tu zverejnila srdcervúci príspevok, v ktorom uviedla, že Tommy bol najlepší strýko, aké si jej deti mohli predstaviť.

„Budem si uchovávať tisíce spomienok. Ďakujem, že si bol sám sebou a menil si svet k lepšiemu, ovplyvnil si milión ľudí. A to všetko preto, že si bol sám sebou. Keď si si vzal moju sestru, stal si sa mojím švagrom, no bol si pre mňa ako brat,“ napísala Linda.

Ľudia s Downovým syndrómom dokážu naozaj úprimne milovať a ich láska je čistá. Zaslúžia si rešpekt, podporu a možnosť žiť bez predsudkov. Sme radi, že Maryanne a Tommy mohli spolu zažiť šťastie, ktoré si zaslúžili.

Ak sa Vám článok páčil, neváhajte ho zdieľať so svojimi priateľmi na Facebooku! Šírte svetom krásne a pozitívne správy!