Pre ženy vo veku 30+: TOTO sú 4 vitamíny, ktoré vaše telo potrebuje!

Ako si udržať krásu? Samozrejme je základom  zdravá a vyvážená strava bohatá na všetky dôležité vitamíny a minerály.

Pre ženy sú tieto 4 prvky skutočne veľmi dôležité a ovplyvnia nielen zdravie, ale aj krásu. Prečítajte, o čo sa jedná a začnite pracovať na ich doplnení čo najskôr.

Vitamíny sú organické zlúčeniny, ktoré sú nevyhnutné pre správnu funkciu nášho organizmu. Každý vitamín má svoju nezastupiteľnú úlohu a jeho nedostatok sa môže výrazne prejaviť na našom zdravotnom stave. Bez vitamínov nebude naše telo nikdy fungovať tak, ako má.

Vitamín E

Patrí medzi pomerne zabúdané vitamíny, a napriek tomu je tak dôležitý. Tento vitamín je ďalším silným antioxidantom, takže môže bojovať proti problémom so starnutím. Je tak veľmi vhodný práve vo veku, keď sa blíži hranica 30 rokov veku. Dostatok vitamínu E si opäť môžete zaistiť správnou výživou. Do svojho jedálnička tak pridajte olivový olej, repkový olej alebo muškátový oriešok a avokádo. Uvidíte, že správnou výživou veľmi pomôžete svojej kráse.

U starších ľudí zvyšuje odolnosť organizmu proti vírusom a baktériám. Využíva sa pri liečbe kožných chorôb, pečeňových ochorení, spoločne s horčíkom likviduje svalové kŕče a napomáha odstraňovať jazvy. Okrem toho dodáva aj chuť a energiu do života. Podľa najnovších štúdií navyše chráni organizmus proti nežiaducim vedľajším účinkom chemoterapií.

Odporúčaná denná dávka vitamínu E  je 12 mg pre mužov a 8 mg pre ženy.

Vitamín E sa vyskytuje ako v živočíšnych, tak aj v rastlinných zdrojoch. V prípade živočíšnych zdrojov ho nájdeme vo vajciach či mliečnych výrobkoch – maslo, syry. Medzi rastlinné zdroje patrí listová zelenina, rastlinné oleje (olivový, slnečnicový, kokosový), kukurica, orechy, slnečnicové semienka alebo mak.

Nedostatok vitamínu E môže spôsobiť chudokrvnosť, neurologické problémy alebo zníženie obranyschopnosti organizmu. Jeho nedostatok má za následok aj poruchy funkcie semenníkov a vaječníkov. V najzávažnejších prípadoch môže dôjsť k neplodnosti. Ďalej sa môžu objaviť poruchy svalov, chôdza či vstrebávanie tukov alebo chronické ochorenia pečene. U citlivých jedincov môže jeho nadbytok viesť k hnačke a žalúdočným problémom.

Vitamín D

Vitamín D je tak nevyhnutný pre náš správny vývoj kostí a zubov. Výskumy z posledných rokov ukazujú, že má zároveň veľký vplyv na správnu funkciu nášho imunitného systému. Dostatočný a pravidelný príjem vitamínu D pôsobí ako prevencia proti chrípke, autoimunitným ochoreniam alebo alergiám.

Najbohatším a zároveň najlepším zdrojom vitamínu D je Slnko.

Naše telo ho získava z pôsobenia ultrafialových lúčov. Malé množstvo tohto vitamínu môžeme nájsť aj v tučných rybách (losos, tuniak), rybom tuku, žĺtkoch alebo droždí.

Nedostatok vitamínu D sa môže prejaviť svalovou slabosťou, kŕčmi, poruchami trávenia či oslabeným imunitným systémom. Podľa niekoľkých štúdií súvisí jeho nedostatok s depresiami, úzkosťou či hormonálnou disbalanciou. Jeho akútny nedostatok u detí môže mať za následok ochorenie zvané krivica, u dospelých potom osteomaláciu alebo odvápnenie kostí. Naopak, veľmi vysoký príjem môže byť pre náš organizmus toxický. To sa môže prejaviť svrbením, hnačkami, ale aj zlyhaním obličiek.

 Denný príjem tohto vitamínu je u každého individuálny.

Kyselina listová

Ďalšou dôležitou látkou, ktorej príjem sa oplatí nepodceniť, je kyselina listová. Prispieva k správnej krvotvorbe, hojenie rán a k normálnemu rastu a vývoju ľudského plodu. Užívanie kyseliny listovej je vhodné počas tehotenstva. Zvýšiť denný prísun vitamínu B9 by mali nielen tehotné ženy, ale aj ženy plánujúce tehotenstvo a ženy užívajúce hormonálnu antikoncepciu.

Štandardne zdravý dospelý človek potrebuje denne asi 400 μg kyseliny listovej.

Vitamín C

Dôležitosť vitamínu C poznajú snáď všetci. Pomáha podporiť imunitný systém v boji proti nežiaducim patogénom a zlepšuje regeneráciu. To môže značne pomáhať aj pri boji proti prejavom starnutia. Vitamín C je totiž silným antioxidantom, takže pri jeho dostatku spomaľujete tvorbu vrások a podporujete napnutú, zdravú a sviežu pokožku.

Odporúčaná denná dávka vitamínu C je 95 mg pre ženy a 110 mg pre mužov.

Veľké množstvo tohto vitamínu nájdeme v plodoch šípku, rakytníku, čiernych ríbezliach či citrusových plodoch. Vysoký obsah vitamínu C má tiež paprika, papája, kivi, petržlen, kel, brokolica alebo fenikel. V menšej miere sa vyskytuje aj v paradajkách, zemiakoch a jahodách.

Nedostatok vitamínu C sa vo vyspelých krajinách v podstate nevyskytuje. Pokiaľ už jeho nedostatok nastane, môže sa prejaviť zhoršením hojenia rán a zvýšenou náchylnosťou k infekciám. Ďalšími príznakmi môže byť extrémna únava, depresia, nespavosť alebo nepokoj. V extrémnych prípadoch potom jeho nedostatok spôsobuje ochorenie zvané skorbut u dospelých jedincov a Möllerova-Barlowova choroba u detí. Extrémne vysoké dávky vitamínu C môžu viesť k zažívacím problémom ako je napríklad hnačka.

Mohlo by Vás zaujímať:

Ak sa Vám článok páčil, neváhajte ho zdieľať so svojimi priateľmi na Facebooku! Šírte svetom krásne a pozitívne správy!