Stará babička zúfalo prosila na stanici všetkých ľudí, aby jej kúpili lístok na vlak, ale všetci ju ignorovali: Len jedna žena si vypočula celý jej príbeh!

V dnešnej uponáhľanej dobe, sa nezištná pomoc a ochota k ľudom, ktorých nepoznáme stáva naozaj skutočnou vzácnosťou.

Žiaľ, sme tak zahĺbení do svojich starostí, že sme sa stali ľahostajnými k problémom iných ľudí.

Dobré príbehy sa však stávajú a dobrý ľudia stále existujú. O jednom z nich sa s vami dnes chceme podeliť.

V neskorý januárový večer stála stará žena na stanici a prosila okoloidúcich, aby jej kúpili lístok na vlak. Všetci prešli okolo. Zastavila sa iba jedna žena….

…Keď si vypočula príbeh svojej starej mamy, rozplakala sa….

Galina Fedorovna má 70 rokov. Jej manžel je už dávno mŕtvy a jej jediný syn vyletel z rodičovského hniezda ešte veľmi malý. Odišiel študovať do iného mesta a rozhodol sa tam zostať.

Musím povedať, že vzťah Galiny Fjodorovny s jej synom bol pre ňu veľmi dôležitý…

A začal sa zhoršovať, keď sa Kostya oženil s kolegyňou Natašou. Syn chcel, aby mu mama pomohla s bývaním, no ona na to jednoducho nemala peniaze. Celé roky s Ňou syn nekomunikoval, choval voči nej zášť.

Galina Fedorovna sa pokúsila kontaktovať svojho syna, ale všetky pokusy boli márne. Keď sa žena už zmierila s tým, že prišla o syna, zjavil sa jej osobne. Ako za starých dobrých čias otvoril kľúčom dvere a už od dverí zakričal: „Mami, som doma!“.

Úbohá stará žena samozrejme neverila vlastným očiam. Svojho syna nevidela už mnoho rokov a vo všeobecnosti len zriedka niekoho videla. Kosťa bol neskoré dieťa, vždy to s ním bolo ťažké. A teraz, keď zmizol a zrazu sa vrátil, žena bola úplne zmätená.

Návrat márnotratného syna…

„Mami, odpusť mi, mýlil som sa. Asi to tu bolo pre teba ťažké. Teraz však bude všetko inak! Veľmi mi chýbaš a chcem, aby si žila s nami! S Natašou sme sa presťahovali do 3-izbového bytu. Budeš v ňom mať vlastnú izbu! A začneme prenajímať tento tvoj byt, čo povieš?“

Bola zaskočená. Po chvíli rozmýšľania žena odpovedala: „Synu, prepáč, ale nechcem s tebou žiť. Chcela by som napraviť náš vzťah, ale chce to čas. Možno začneme niečím iným, čo povieš?“

Kostya sa snažil skryť podráždenie. Po pár minútach odpovedal: „Vieš, mami, máš pravdu! Tak nás príď navštíviť, hm? Poďme spolu, zaplatím lístky. Chvíľu s nami zostaneš a uvidíš, že sa ti to zapáči.“.

Bezhraničná podlosť….

Galina Fjodorovna sa nebránila tomu, aby sa trochu odreagovala. Chcela svoju nevestu lepšie spoznať a pokúsiť sa dobehnúť zameškané. Okamžite teda súhlasila a o pár dní neskôr matka a syn odišli  spolu do hlavného mesta.

Spočiatku bolo všetko v poriadku: pekne si pokecali a naplánovali, čo budú robiť po príchode. Keď však vlak dorazil do predposlednej stanice, Kosťa zmizol. Galina Fedrovna v tej chvíli len driemala a zrazu to zistila, keď ju sprievodca pred odchodom zobudil.

Polospiaca starenka vystúpila z vlaku a začala si kontrolovať tašku. Telefón a peňaženka v nej neboli. Nechápala, čo sa deje a čo má teraz robiť….

Práve vtedy začala prosiť o pomoc okoloidúcich. Ale všetci ju ignorovali….

Nezištná pomoc

Všetci okrem jednej mladej asi 30-ročnej ženy. Pozorne si vypočula príbeh Galiny Fjodorovny a rozplakala sa: „Viete tetuška, už som podobné príbehy počula. Deti „ukradnú“ byty svojich rodičov podvodom a na oplátku sú ponechané svojmu osudu.

Teraz sa už aj tak nemôžete vrátiť domov, je tma a vlaky už nejazdia. Môžem Vám ponúknuť, aby ste so mnou strávil noc u mňa.“

Galina Fjodorovna bola taká zúfalá, že okamžite súhlasila. Vzbudzovala dôveru, ktorú stará žena necítila už mnoho rokov. Ukázalo sa, že Mária žije sama: v osamelosti si boli ženy podobné.

Nasledujúce ráno Maria ponúkla Galine Fjodorovne nielen prístrešie, ale aj pomoc s cestou domov. Stará žena pochopila, že ju čaká ešte veľa ťažkostí.

Nemáme vedomosť, čo sa v skutočnosti ďalej dialo a či je s jej bytom všetko v poriadku… ale vieme jedno, že vďaka mladej žene, táto stará babička pocítila po rokoch skutočnú ľudskú dobrotu….

Tento príbeh ukazuje, že aj ten najbližší človek sa môže dopustiť podlosti. A nezištná pomoc často prichádza od tých, ktorých možno ani nepoznáte….

Niekedy potrebujete byť v správnom čase na správnom mieste, aby ste našli to, čo vám tak dlho chýbalo. Veríme, že Galina Fedorovna sa dokáže vyrovnať so všetkými problémami a Maria jej s tým pomôže.