Tehotenský test bral len ako vtip, no to ešte netušil, že mu tento žart zachráni život!

Muži určite navštevujú lekára a absolvujú bežné prehliadky menej často ako ženy. A to je veľká chyba, pretože včas odhalená choroba môže zachrániť život.

Nedávno to zistil chlapec menom Lucas.

Na internete zdieľal nezvyčajnú fotografiu, vykonal si tehotenský test, ktorý ukázal mu pozitívny výsledok. Lucas si chcel zo svojej priateľky urobiť žart a urobil jeden z jej testov.

Nikdy si však nemyslel, že mu ukáže pozitívny výsledok – tehotenstvo.

Zmätený Lucas a jeho ešte zmätenejšia priateľka sa vybrali na internet, aby hľadali odpovede. Lucas samozrejme nemohol byť tehotný… ale čo sa dialo s jeho hormónmi?

Ľudia na internete mu povedali, aby okamžite navštívil lekára.

Niekto naznačil, že sa môže jednať o rakovinu semenníkov. Lucas išiel so svojou priateľkou k lekárovi a ukázalo sa, že je tomu skutočne tak.

Mal rakovinu ale našťastie bola ešte v počiatočnom štádiu, takže mal veľké šťastie. Ukazuje sa, že hormón chorionický gonadotropín produkujú nielen tehotné ženy, ale aj tie, ktoré trpia určitými typmi rakoviny semenníkov.

Možno by nebol bláznivý nápad povzbudiť našich mužov, aby si z času na čas urobili tehotenský test?

 Základné informácie

Semenníky produkujú mužské pohlavné hormóny a spermie. Rakovina semenníkov sa vyskytuje v semenníkoch, ktoré sú umiestnené vo vnútri mieška. V porovnaní s inými typmi rakoviny je rakovina semenníkov zriedkavá ale je jednou z najbežnejších rakovín u mužov vo veku od 15 do 35 rokov. Rakovina semenníkov je liečiteľná aj keď sa rozšíri a zvyčajne postihuje iba jeden semenník. V závislosti od typu a štádia rakoviny semenníkov sa volí vhodná liečba.

Príčiny vzniku a príznaky rakoviny semenníkov

Vo väčšine prípadov nepoznáme pôvodcu ochorenia spôsobujúceho rakovinu semenníkov. Rakovina semenníkov vzniká pri zmene zdravých buniek v semenníku. Zdravé bunky rastú a rozdeľujú sa usporiadaným spôsobom, aby telo fungovalo normálne ale niekedy sa u niektorých buniek vyvinú abnormality, ktoré spôsobia, že sa tento rast vymkne spod kontroly – tieto rakovinové bunky sa naďalej delia, aj keď nové bunky nie sú potrebné, a tak nazhromaždené bunky tvoria hmotu v semenníku. Takmer všetky rakoviny semenníkov začínajú v zárodočných bunkách – bunky v semenníkoch, ktoré produkujú nezrelé spermie.

Medzi najčastejšie príznaky rakoviny semenníkov patria:

  •   hrčka alebo zväčšenie v semenníku
  •    pocit ťažkosti v miešku
  •    tupá bolesť brucha alebo slabín
  •    bolesť alebo nepríjemné pocity v semenníku alebo miešku
  •    zväčšenie alebo citlivosť prsníkov
  •    bolesť chrbta

Zdieľajte túto dôležitosť medzi svojich mužských priateľov!

Prečítajte si tiež:

Ak sa Vám článok páčil, neváhajte ho zdieľať so svojimi priateľmi na Facebooku! Šírte svetom krásne a pozitívne správy!