Tento dedko háčkuje bábiky s vitiligom: chce, aby sa všetky deti s touto chorobou cítili „normálne“ ako ostatní

Vitiligo je získaná depigmentácia kože. Vyskytuje sa u 1 – 2 % populácie. V 30 – 40 % má familiárny výskyt. Postihuje rovnako obidve pohlavia. Najčastejšie sa objavuje medzi 10. až 30. rokom života.

Nesie však so sebou stigmu a môže spôsobiť stres alebo depresiu. Pokožka bez pigmentu je okrem toho menej chránená pred slnkom.

64-ročný deduško João Stanganelli z Brazílie, ktorý sám žije s vitiligom od tridsiatich rokov, pričom sa uňho postupne rozširovalo.

  

Donedávna pracoval naplno v gastronómii, ale teraz má viac voľného času, keďže je čiastočne na dôchodku. Stále je však rovnako aktívny a svoje voľno využíva na háčkovanie bábik s vitiligom. Zo začiatku ho boleli prsty a chrbát, ale teraz si bez háčkovania nevie predstaviť ani jeden deň. Má mnoho objednávok a tak šíri tak osvetu. Prvú bábiku vyrobil pre svoju vnučku, aby jej pripomínala dedka.

Neskor začal pracovať aj na iných bábikách,  s rôznymi zdravotnými problémami, napríklad nevidiace, alebo deti na invalidných vozíkoch. Jeho túžbou je, aby sa všetky deti cítili byť „normálne“ a prijaté ostatnými, bez ohľadu na to, aké problémy musia zvládať.

Zdroj: jaostanganelli/Instagram

Ak sa Vám náš článok páčil a vyčaroval Vám úsmev na tvári, zdieľajte ho a potešte aj Vašich priateľov!

Vďaka Vaším zdieľaniam máme chuť a energiu prinášať Vám nové DOBRÉ SPRÁVY každý deň.