Tento nevidomý chlapček sa kvôli hendikepu svojich snov nikdy skutočne nevzdá: Jazdí na bicykli, lyžuje, a žije ako normálne dieťa!

Ashton Dunford je 10-ročný chlapec, ktorý sa narodil slepý. Mnohí by si povedali, ako dieťa dokáže znášať krutú ranu osudu. Nie je osamelý, má vôbec nejakých priateľov a koníčky?

Môžeme odpovedať, že veľa. Slepota mu nikdy nezabránila dosiahnuť všetko, čo chce.

Musel pre to síce tvrdo pracovať, ale dnes je rovnaký ako každé iné dieťa v jeho veku a dokázal, že keď sa človek nevzdáva, dosiahne všetko, po čom túži.

Jehorodičia, Tyler a Hilda Dunfordovi, syna podporujú vo všetkom, aby si mohol plniť aj tie najodvážnejšie sny. Ashton okrem iného túži stať sa spisovateľom a morským biológom, ale tiež miluje šport. Rád by sa zúčastnil paralympiády ako lyžiar.

Má len 10 rokov, ale naučil sa už veľké množstvo zručností-jazdiť na bicykli, hrať na klavír, lyžovať, vystupoval v detskom zbore, ale tiež navštevoval filmové konkurzy a vyhrával ceny v Braillovom písme.

Chlapček mal iba dva mesiace, keď si rodina prvýkrát všimla, že s ním nie je niečo v poriadku.

Jeho sestra Jordan, vtedy 4-ročná, ho prekvapila, keď sa nečakane objavila v miestnosti. Malý Ashton zdvihol ruky, aby odpovedal na hlas svojej sestry, ale neotočil k nej tvár, čo jeho matke pripadalo trochu zvláštne. Lekári zistili, že dieťaťu sa v maternici nevyvinuli optické nervy a časť mozgu, takže sa už narodilo slepé.

Mama Hilda spomína na dobu, kedy im bola oznámená diagnóza ich syna: „Pamätám si, ako mi pukalo srdce, cítila som, ako sa náš svet rozpadá. Nikdy predtým som sa nestretla so slepým dieťaťom a nevedela som nič o jeho výchove. Musela som sa veľa učiť od rôznych terapeutov, lekárov a škôl pre nevidiacich. “

Jej syn mal ako malé dieťa problémy aj s tými najjednoduchšími vecami, ktoré boli pre ostatné deti úplne prirodzené. Bolo pre neho nesmierne ťažké zvládnuť jemnú motoriku, zdvihnúť hlavu a urobiť prvé krôčiky.

„Každý míľnik vyžadoval toľko úsilia a veľa práce s fyzioterapeutom, ale Ashton vo svojej dobe vždy tieto míľniky dosiahol,“ rozprávala Hilda. „Urobil svoje prvé krôčiky v našej kuchyni. Bolo mu asi 18 mesiacov a bolo úžasné vidieť, ako ťape s natiahnutými rukami, aby dosiahol svoju sestru. Celú cestu sa usmieval a potom padla sestre do náručia,“ povedala matka.

Keď mal 5 rokov, rodina sa zapísala do rodinného lyžiarskeho tábora v Park City v Utahu. Hoci sa Hilda spočiatku obávala, Ashtonovi sa darilo. Dnes je lyžovanie jedným z jeho obľúbených športov a jedného dňa chce zísť zjazd bez pomoci prútika. Chlapec sa nebojí náročných situácií a teraz sa už nebojí ani jeho rodina.

J“e slepý, ale nič mu nebráni v tom, aby bol nezávislý ako ktorýkoľvek iný 10-ročný chlapec. Naučila som sa zmeniť svoj uhol pohľadu a vidieť svet nie očami, ale srdcom,“ dodala jeho mamička!

Zdroj Foto: Hilda Dunford

Ak sa vám článok páčil, zdieľajte ho medzi svojimi priateľmi a rodinou a šírte radosť a šťastie vo svojom okolí.

Ak sa Vám článok páčil alebo ste sa dozvedeli niečo nové – zdieľajte ho, alebo podporte Like-om. Čím viac zdieľaní, tým väčšia motivácia pre nás, písať dobré správy každý deň.

Napíšte nám komentár! Vaše názory sú vítane!