Tento úžasný dedko háčkuje bábiky s vitiligom: Jeho cieľom je, aby sa všetky deti cítili tak nejak „normálne“ a boli šťastné ako aj ostatné deti!

Vitiligo je stav, keď sa na pokožke objavujú ostro ohraničené biele plochy, ktoré stratili pigment. Vyskytuje sa u 1-3% populácie a nespôsobuje žiadne zdravotné komplikácie.

Nesie však so sebou stigmu a môže spôsobiť stres alebo depresiu. Pokožka bez pigmentu je okrem toho menej chránená pred slnkom. 64-ročný dedko João Stanganelli z Brazílie, ktorý sám žije s vitiligom od tridsiatich rokov, pričom sa uňho postupne rozširovalo.

Donedávna pracoval naplno v gastronómii, ale teraz má viac voľného času, keďže je čiastočne na dôchodku.

Stále je však rovnako aktívny a svoje voľno využíva na háčkovanie bábik s vitiligom. Zo začiatku ho boleli prsty a chrbát, ale teraz si bez háčkovania nevie predstaviť ani jeden deň. Má mnoho objednávok a tak šíri tak osvetu.

Prvú bábiku vyrobil pre svoju vnučku, aby jej pripomínala dedka.

Potom začal robiť aj iné bábiky, s rôznymi zdravotnými znevýhodneniami, napríklad nevidiace, alebo deti na invalidných vozíkoch. Jeho túžbou je, aby sa všetky deti cítili byť „normálne“ a prijaté ostatnými, bez ohľadu na to, aké problémy musia zvládať.

Zdroj: boredpanda, joaostanganelli/instagram

Ak ste našli v tomto článku niečo hodnotné pre vás alebo vás v niečom inšpiroval, podporte nás zdieľaním. Je to najlepší spôsob, ako podporiť kvalitný obsah. Vy rozhodujete o tom, čo letí, ďakujeme.