Už ste niečo také videli? Pozrite sa tohto vzácneho ružového delfína!

Veľkosť delfínov sa pohybuje podľa druhu od jedného do siedmich metrov. Tieto mierumilovné stvorenia sa v podstate vyskytujú vo všetkých moriach a oceánoch na svete.

Delfíny sú aj výbornými a rýchlymi plavcami. Niektorí dosiahnu rýchlosť až šesťdesiat kilometrov za hodinu.

Ich typickou farbou je šedá s bielymi prvkami. Keď však nemajú dostatok melanínu, trpia rovnako ako ľudia albinizmom. V tomto dôsledku sa na povrchu ich tela objaví nezvyčajne ružový odtieň. Poďme sa teda na delfíny albíny pozrieť zblízka.

Na delfínov – albínov natrafíte predovšetkým v Louisiane. Konkrétne si pokojne plávajú v rieke Calcasieu. Mnoho zahraničných turistov sem každoročne zavíta v nádeji, že tieto nezvyčajne sfarbené delfíny zbadajú na vlastné oči. Pokiaľ sa tak naozaj stane, je to určite nádherný pohľad. Pre miestnych obyvateľov sa ružoví delfíny stali doslova maskotmi.

Ružové delfíny boli označené Medzinárodnou úniou na ochranu prírody za veľmi ohrozený druh. Ich populácia totiž významne klesá. Na svete ich je len zopár desiatok tisíc.

Prvýkrát tieto úžasné tvory v Louisiane zbadal lodný kapitán Erik Rue. Podľa jeho vyjadrenia nebojácne plávali vedľa jeho lode. Muž obdivoval ich nezvyčajnú svetlo ružovú kožu. Niektorí vedci neustále premýšľajú, ako najlepšie zachovať tento fascinujúci ohrozený druh delfínov.

Z fyziologického hľadiska majú delfíny oveľa väčší mozog ako ľudia. Avšak jeho štruktúra sa značne odlišuje. Vedci preukázali, že sa v ich nervovej sústave vyskytujú neobvykle tvarované neuróny, ktoré sú najskôr zodpovedné za inteligenciu a mierumilovnú povahu delfínov.

Prišlo sa tiež na to, že delfíny dokážu rozpoznávať rôzne pozorované objekty a pokiaľ by ste pred ne dali zrkadlo, vnímajú vedome aj svoj obraz. Niektorí sú dokonca schopní veľkej obetavosti voči zraneným ľuďom a bolo už mnoho prípadov, keď človeku zachránili život.

Terapia s delfínmi je odporúčaná predovšetkým tým, ktorí majú emočné psychické ťažkosti, depresie, potrebujú zlepšiť celkovú pohybovú mobilitu, alebo podporiť rozvoj reči.

Ak sa Vám článok páčil, neváhajte ho zdieľať so svojimi priateľmi na Facebooku! Šírte svetom krásne a pozitívne správy!