V tejto španielskej škole učia chlapcov všetky základné domáce práce!

Časy, kedy boli ženy gazdinkami na plný úväzok, sú dávno preč. Už pár desiatok rokov sú ženy zapojené do pracovného procesu rovnako ako muži, a preto neexistuje dôvod, prečo by sa o domácnosť nemali obaja partneri starať rovnomerne.

Ako môžeme vidieť napríklad v obľúbenej reality šou, kde si dve rodiny vymieňajú manželky, nie všade to tak bohužiaľ funguje. Riešením môže byť napríklad školský predmet, ktorý týmto zručnostiam učí chlapcov od mladého veku. Niečo také už druhým rokom prevádzkuje škola Colegio Montecastelo v španielskom Vigu.

„Rovnosť sa učí činmi,“ také je heslo vyučovacieho kurzu v Colegio Montecastelo, ktorý študentov učí šiť, žehliť alebo si niečo uvariť. „Prišlo nám veľmi užitočné naučiť chlapca týmto zručnostiam. Až si založí rodinu, budú sa na domácich prácach podieľať hneď od začiatku a budú vedieť, že domácnosť je záležitosť dvoch ľudí a nie je to o tom, že všetko upratovanie, umývanie riadu a žehlenie vykonáva žena. Vďaka predmetu si toho budú vedomí a budú sa schopní o seba postarať sami, „povedal koordinátor kurzu Gabriel Bravo.

Podľa neho sa jedná o zaujímavé spestrenie vyučovania, ktoré si študenti aj ich rodičia užívajú.

Kto by si napokon radšej neuvaril dobré jedlo namiesto počítania príkladov? „Pre niektorých z nich to bolo prvýkrát, kedy držali žehličku. Bolo to pre nich zábavné rovnako ako poučné. Nás to prekvapuje a rodičia sú veľmi šťastní, „dodáva Bravo.

Vzťahový expert Dan Bacon, zakladateľ webu The Modern Man, je názoru, že pomoc v domácnosti by mala byť prirodzenou súčasťou milujúceho vzťahu. Zároveň by sme ju ale nemali brať za niečo automatického, a to pozor, ani u žien.

„Ak vám váš inštinkt hovorí, že by ste mali doma viac pomáhať s domácimi prácami, potom to urobte. Robte to z lásky, pretože milujete druhú osobu a nechcete, aby bola kvôli tomu pod ďalším stresom. Pokiaľ si žena všimne, že jej muž pomáha viac než obvykle, mala by k tomu zaujatý láskyplný postoj a pochváliť ho skôr, než že by jeho snahu brala ako samozrejmosť.

Skutočnosť je taká, že ani muž ani žena nemusí vo vzťahu robiť nič. Je to všetko o voľbe, „hovorí Bacon.

Možno vás neprekvapí, že kurz domácich prác v španielskej škole si našiel aj svojich odporcov, nie však zo strán zarytých vyznávačov „tradičných hodnôt“. Niektorým ľuďom sa skôr nepáči, že predmet tak vlastne priživuje stereotyp, že domáce práce sú ženskou činnosťou, zatiaľ čo u chlapcov je to niečo neprirodzené a musíme ich k tomu učiť.

Zdroj: facebook.com/montecastelo.colegio

Ak sa Vám článok páčil alebo ste sa dozvedeli niečo nové – zdieľajte ho, alebo podporte Like-om. Čím viac zdieľaní, tým väčšia motivácia pre nás, písať dobré správy každý deň.