Za necelých 20 rokov vzkriesili tento zničený prales. Pozrite sa na tento dychberúci výsledok!

V poslednej dobe sa hovorí o tom, že ak ľudstvo nezmení svoje správanie, reálne hrozí zánik planéty.

Sucho, málo vody, výrub pralesov, zabíjanie zvierat, znečistenie, plasty a odpad – to je len malá časť z toho, čo ničí našu zem. 

Našťastie existujú ľudia, ktorí sa naozaj snažia a nielen tak, že triedia odpad a nepoužívajú jednorazové plasty (aj keď aj to je skvelé!).

Povieme vám o úžasnom projekte dvoch ľudí, ktorým sa podarilo niečo úžasné. Manželia majú na svedomí projekt, kedy za necelých 20 rokov vysadili stromy tam, kde bolo len pusto a prázdno.

Podarilo sa im vysádzať okolo 2 miliónov stromčekov! Dokázali vzkriesiť prales, ktorý tu predtým býval. Ako sa im to podarilo? A čo na to hovoríte?
Ľudia neustále rúbu lesy, pralesy a prírody ubúda. To sa rozhodol zmeniť pár – brazílsky fotograf Sebastian Salgado a jeho žena Lelia.
Vymysleli projekt, kedy premenia 600 ha vyprahnutej krajiny v Aimorés, Minas Gerais, v Brazílii.

A ako to vzniklo? Dokumentárny fotograf, ktorý má fotografie známe po celom svete, si chcel oddýchnuť od práce a tak sa vrátil do miest svojho detstva, kde so svojou ženou prevezme rodinnú farmu po rodičoch. Tešil sa na prírodu, ktorú si pamätal, ale bohužiaľ ho čakalo spustnuté údolie, ktoré nepripomínalo ten obraz z detstva, ktorý si pamätal. Rozhodli sa, že to zmenia! Jeho manželka ho prinútila k tomu, aby obnovili stratené a začali pracovať na zlepšení.

Niekoľkokrát skoro skrachovali, zháňali peniaze kde sa dalo, sadili, nedarilo sa, ale oni sa nevzdali a bojovali.

Za celkom 18 rokov sa im podarilo, spolu so svojimi priateľmi, vysadiť 2 milióny stromov.

To je úžasný výsledok!

Nielen, že planéte urobili neskutočnú službu, ale dali domov mnohým zvieratám a rastlinám.

Vzniklo 293 druhov rastlín, 172 druhov vtákov, 33 druhov zvierat, pričom niektoré z nich sa objavovali na zozname ohrozených druhov zvierat a dokonca, čo je veľmi dôležité, sa obnovili zásoby vody.

Farma ani obnovený prales už manželom nepatrí, celé miesto sa stalo rezerváciou, ktorú spravuje Instituto Terra, čo je organizácia, ktorú manželia založili.

Na fotke nižšie sa môžete pozrieť na úžasný rozdiel, ktorý je nespochybniteľný.

Čo na tento projekt hovoríte? Chceli by ste, aby sa vám podarilo niečo podobné? Záchrana planéty je nutná a také projekty a akcie k nej napomáhajú.

Každý jeden vysadený strom je úspech a rozhodne žiadna zbytočnosť.

Ak máte možnosť, určite sa pridajte a podporujte podobné programy.

„Vďaka za každý zachránený a vysadený strom kdekoľvek na Zemi.“ Páči sa vám, ako manželia obnovili zničený prales? Zdieľajte a podeľte sa o tento príbeh.

Zdroj: Instituto Terra