Žena z Indie sa v 73. rokoch stala úplne tou najstaršou prvorodičkou: Narodili sa jej rovno dvojčatá!

Manželskému pár z indického Ándhrapradešu sa predminulý rok narodili dvojčatá. Ak je rodný list ženy pravý, stala sa vo svojich 73 rokoch najstaršou známou prvorodičkou na svete.

Mangayamma Yaramati (73) a Sitarama Rajarao (82) sa o deti pokúšali dlhé roky, avšak neúspešne.

 

Nepomohlo ani množstvo pokusov a vyšetrení. Na ženu pozeralo jej okolie s dešpektom. „Pozerali sa na mňa vyčítavo a hovorili mi bezdetná pani. Považovali ma za prekliatu. S mojím mužom to ale ani nepohlo a celé roky stál pri mne, „spomína žena.

Pred 25 rokmi jej začala menopauza a dieťa už nebola schopná sama počať. Lekári jej preto tento rok v januári implantovali do tela vajíčko od darkyne, ktoré bolo mimo maternice oplodnené Sitaramovými spermiami.

Ujalo sa hneď na prvýkrát a 5. septembra 2019 sa cisárskym rezom narodili dve zdravé dievčatá. Primár pôrodnice v Guntur Uma Shankar situáciu označil za medicínsky zázrak.

„Celkom sa na prípade podieľali tri tímy doktorov. Jeden sa staral všeobecne o zdravie rodičky, druhý o výživu a tretí o tehotenstvo. Každý z nich ju denne monitoroval. Ani teraz si nemyslím, že žene hrozia nejaké veľké komplikácie. Deti síce nemôže dojčiť ale to nie je zase taký problém, „povedal.

Zniesla sa na neho vlna kritiky a znovu sa rozhorela debata, či je správne, aby umelé oplodnenie v Indii podstupovali stále staršie ženy. Už pred štyrmi rokmi zaujal médiá po celom svete príbeh Daljinder Kaur, ktorá sa stala prvorodičkou vo svojich (nepotvrdených) 72 rokoch. Žena avšak teraz priznáva, že výchovu chlapca príliš nezvláda a bojuje s vlastnými zdravotnými problémami.

Tie ostatne nastali už aj v prípade čerstvých prvorodičov – Sitarama dostal deň po narodení dievčatiek mŕtvicu. Aj napriek tomu ale do budúcna hľadia s optimizmom a veria, že o sa o celú jeho rodinu postará tá rovnaká „božia sila“, ktorá im umožnila stať sa v neskorom veku rodičmi.

„Budúcnosť neovplyvníme. Čokoľvek sa má stať, to sa stane. Všetko je v božích rukách. Teraz ale prežívam najšťastnejší čas svojho života, „povedal hrdý otec.

Postoj lekárov, ktorí niečo také umožnili, a manželov, ktorí to aj napriek komplikáciám spojeným s vekom trochu nezodpovedne podstúpili, vyvoláva iste množstvo otázok.

Na stranu druhú treba hľadať chybu tiež v spoločnosti, pre ktorú je bezdetná žena stále čímsi nežiadaným, čo je nutné stigmatizovať.

Zdroj: theguardian.com

Napíšte nám komentár! Vaše názory sú vítane.