Tento šikovný chlapec prišiel s veľmi geniálnym nápadom ako vyčistiť oceány od nežiadúcich odpadkov!

Keď je vám dvadsať a máte vypracovať školský projekt, často to skončí nepríjemnosťami, v lepšom prípade sa dočkáte uznania tak maximálne od učiteľov a rodičov. Holanďan Boyan Slat sa ale stretol s inou odozvou.

Za jeho nápad, ako vyčistiť svetové oceány od odpadkov, mu tlieska takmer celý svet!

Originálna prednáška, ktorú chlapec predstavil už pred niekoľkými rokmi, zaujala odborníkov i verejnosť.

Na svoj projekt ihneď získal dva milióny dolárov. Špeciálna plošina, ktorá by mala vo vodách zbierať odpadky.

Celý projekt Boyana napadol počas dovolenky v Grécku, kde sa potápal so svojím kamarátom. Čoskoro zistil, že medúzy, ktoré okolo nich plávali, boli v skutočnosti mikroténové sáčky.

Myšlienky na to, ako zbaviť moria a oceány škodlivého odpadu, od tej doby nemohol pustiť z hlavy.

„Starostlivosť o odpad vo svetových oceánoch je jedna z najväčších výziev, ktorým dnes ľudstvo čelí. Nielen že vyčistenie prispeje k čistejším vodám a pobrežím, ale zároveň je zásadným krokom k nášmu cieľu – tým je vyčistenie veľkej tichomorskej odpadkovej škvrny, „napísal Boyan na stránky svojej spoločnosti The Ocean Cleanup s tým, že ide o najväčší projekt svojho druhu.

Výnimočný je predovšetkým využitím nekonvenčných metód, ktoré predstavujú už spomínané vodné plošiny.

„Prečo križovať oceán, keď oceán môže prúdiť okolo vás? Stačí ukotviť plošiny k morskému dnu a nechať rotujúce prúdy robiť svoju prácu. Ušetrí sa tým ohromné ​​množstvo peňazí, pracovnej sily a emisií, „dodal mladík.

Inovatívna metóda využíva na čistenie oceánske víry ktoré plastový odpad k prístroju samy priplavia.
Boyanova inovatívna myšlienka totiž opúšťa zabehnuté plány na zbieranie odpadu do sietí klasických prepravných lodí, ale vsádza na princíp samočistenia. Správne si totiž uvedomil, že najviac odpadkov rotuje po celom svete len v piatich prúdoch, ktorým sa hovorí oceánske víry.

Plošiny v tvare raje využívajú práve tieto prúdy vo svoj prospech. Ukotvené čistiace systémy o rozpätie ramien dva kilometre (v budúcnosti sa počíta s rozpätím až sto kilometrov) tak budú lapať odpadky, ktoré k nim samy priplávajú vďaka oceánskym vírom.

Morské živočíchy môžu navyše ramená bez problémov podplávať, a nehrozí im tak žiadne nebezpečenstvo, ako tomu bolo u zberu odpadkov doteraz.

Vyplatiť by sa nová technika mala aj finančne – náklady by sa mali pohybovať len okolo troch percent ceny konvenčného spôsobu čistenia – a mala by byť tiež ďaleko rýchlejšia.

Plošiny majú byť navyše sebestačné – energiu budú získavať zo slnka a oceánskych prúdov.

Zdroj: theocenacleanup.com

Ak ste našli v tomto článku niečo hodnotné pre vás alebo vás v niečom inšpiroval, podporte nás zdieľaním.

Je to najlepší spôsob, ako podporiť kvalitný obsah.

Vy rozhodujete o tom, čo letí, ďakujeme.