Ak spozorujete takúto čiaru na nechte, okamžite vyhľadajte lekára – mohlo by vám to zachrániť život

Ľudské telo je úžasný výtvor. Máme automatické reflexy, ktoré nám umožňujú dýchať, chodiť, cítiť vôňu a chuť. To všetko vďaka fantastickým funkciám nášho tela.

Stáva sa, že nás naše aj telo varuje, že s ním niečo nie je v poriadku.

Nedávno upútal pozornosť používateľov siete príspevok od Dr. Raja Karana, ktorý zverejnil na sociálnej sieti TikTok.

Hovoril o špecifickom príznaku, ktorý by ste si mali uvedomiť, ak sa objaví na vašich nechtoch. Ak uvidíte veľkú tmavú čiaru pozdĺž nechtu, možno je čas utekať do najbližšej nemocnice, píše britský  denník The Sun.

Doktor Raj Karan chce upriamiť našu pozornosť na niečo, čo môže ohroziť naše životy.

Jeho príspevky sú populárne na platforme TikTok, kde máš až 5 miliónov sledovateľov. V nich sprostredkúva dôležité informácie, rozpráva o rôznych fantastických funkciách tela. V príspevku, ktorý zaujal britský denník The Sun, doktor Raj hovorí o situáciách, na ktoré by ste si mali dávať pozor.

Pokiaľ si spozorujete na nechte čiarku, či pruh, je to dôvod, prečo by ste mali vyhľadať lekára

Potom, čo jedna osoba dokotorovi poslala fotografiu svojho prsta, na ktorom je zreteľná hnedá čiara pozdĺž nechtu, doktor Raj vysvetlil, čo to vlastne môže znamenať. Táto osoba opísala, že tmavá čiara sa mu spočiatku zdala neškodná, hoci vyvolávala určité pochybnosti a otázky. Podľa doktora Raja Karana je však v takejto situácii dôvod na obavy.

„Príčin takejto tmavej čiary na nechte môže byť veľa. Počnúc infekciami, nežiaducimi účinkami liekov, úrazmi, krvnými zrazeninami,“ povedal lekár počas nahrávky.

„Jednou z príčin takejto línie však môže byť zriedkavý typ rakoviny kože nazývaný melanóm, alebo v tomto prípade melanóm nechtom,“ povedal.

„Aj keď je tento konkrétny podtyp relatívne zriedkavý, vyskytuje sa asi v 1% všetkých prípadov melanómu.“

Subungválny melanóm je rakovina kože pod nechtami, môže sa nachádzať na rukách aj nohách. Je obzvlášť ťažké ho včas odhaliť a liečiť.

Ak máte pochybnosti, vyhľadajte lekársku pomoc

Ľudia si mylne myslia, že majú na nechte len modrinu alebo túto zmenu vôbec nevnímajú. Ak si teda na prste všimnete tmavú čiaru, ktorá nezmizne, možno je načase okamžite vyhľadať lekársku pomoc. Tmavá čiara na nechte však nie je vždy nebezpečná – doktor Kan ukázal, že on sám mal na prstenníku melanonychiu.

Ako povedal: „U ľudí s tmavšou pokožkou je to vlastne celkom bežné.“

Neváhajte a zdieľajte tento článok, aby sa o ňom dozvedelo čo najviac ľudí!

Prečítajte si tiež: