Lekárka radí: Toto sú prejavy neznášanlivosti LEPKU. Pozrite sa, či nimi netrpíte aj vy!

V skutočnosti je lepok tak nebezpečný, že môže dokonca spôsobiť chronické poškodenie ľudského tela. Preto je potrebné, aby človek vedel, či náhodou týmto problémom netrpia. A možno vám s tým pomôže niekoľko týchto príznakov. Viac popísala lekárka Katherine Marengo.

Príznaky sa týkajú predovšetkým čriev, takže vás postihne nevoľnosť, nadúvanie, hnačka, bolesť brucha a dokonca aj zápcha.

Ľudia si tieto príznaky často spájajú s inými chorobami. A pacientom bol dokonca niekoľkokrát zle diagnostikovaný syndróm dráždivého čreva. Takže na toto si dajte rozhodne pozor.

Zmeny hmotnosti

Neznášanlivosť lepku môže viesť tak k strate hmotnosti, ako aj k nárastu hmotnosti bez zjavného dôvodu. To býva spôsobené hlavne zápalovými procesmi na bunkovej úrovni a metabolickými poruchami. Náhla zmena hmotnosti môže samozrejme sprevádzať aj ďalšie nepríjemné ochorenia. Ale s intoleranciou lepku môže byť tiež spájaná.

Hormonálna nerovnováha

Medzi neznášanlivosťou lepku a hormonálnymi poruchami existuje priama súvislosť, ktorá sa môže prejaviť napríklad ako nepravidelný menštruačný cyklus, náhle výkyvy hmotnosti, PMS alebo poruchy spánku. Sú spôsobené neznášanlivosťou lepku a zvyšujú sa v období dospievania, tehotenstva alebo menopauzy. Tieto príznaky sú logicky rozpoznávané hlavne u žien.

Problémy nervového systému

Lepok zvyšuje zápal a priepustnosť čriev. V dôsledku toho môžu príznaky intolerancie lepku zahŕňať aj problémy s koncentráciou, depresie, úzkosť, nespavosť alebo únavu. Tiež sú ľudia, ktorí trpia na neznášanlivosť lepku, náchylnejší na silné migrény.

Problémy s pleťou a nechtami

Ak sa vám často tvoria opary a ďalšie rôzne vyrážky alebo ste pri sebe spozorovali rozstrapkané končeky, môže to byť aj týmto problémom. Príznaky zahŕňajú svrbenie a vyrážky, ktoré sa môžu objaviť na rukách, trupe, tvári, zadku, lakťoch a vlasovej pokožke. Ďalším príznakom sú oslabené nechty, ktoré sa ľahko lámu.

Zuby a problémy

Pri neznášanlivosti lepku sa znižuje vstrebávanie základných prvkov a minerálov v čreve. To platí aj pre vápnik. Kvôli tomu sa môžu častejšie objavovať kazy v zuboch, aj keď sa o ne staráte, ako najlepšie to viete. Aj to môže byť úzko spojené s intoleranciou lepku.

Autoimunitné ochorenie

Mnoho ľudí s autoimunitnými ochoreniami má v anamnéze neznášanlivosť lepku. Celiakia je autoimunitné ochorenie, pri ktorom imunitný systém po vstupe lepku napáda vlastné črevné bunky. Je veľké riziko, že neskôr budete trpieť ochorením pečene alebo Crohnovou chorobou.

Ak sa Vám článok páčil, neváhajte ho zdieľať so svojimi priateľmi na Facebooku! Šírte svetom krásne a pozitívne správy!

Prečítajte si tiež:

Nepočujúca mladá žena sa stratila v horách: Hasiči ju našli aj vďaka štvornohému záchrancovi!

Zoznámte sa s modelkou, ktorá je hrdá na svoj prirodzený vzhľad! Ľuďom odkazuje: „Buďte hrdí na to, že ste iní!“